درباره سوپر گچ صالح

تاریخچـه تولیـد گــچ

گَچ‌ کلسیم سولفات آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می‌شود که در ذخایر پوسته جامد کره زمین به فرم قشرهای نسبتاً ضخیم و کلفت یافت می‌شود که آن را از دل زمین استخراج می‌کنند و مورد به‌کارگیری قرار می‌دهند.
گچ یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در دنیا می‌باشد که در قرون گذشته با روش‌های متفاوتی تولید و استفاده می‌شده‌ است.

گچ را پس از استخراج از معدن مانند آهک به کوره می‌برند و تا دمای نزدیک به 180درجه سانتی‌گراد گرما می‌دهند تا شماری از مولکول‌های آب تبلورش را از دست بدهند و به فرم گچ قابل بکارگیری به عنوان مصالح ساختمانی و قالب گیری درآید. معمولاً گچ را با آسیاب های مخصوص به صورت پودر درمی‌آورند و در کیسه‌های گچ یا به صورت فله به فروش می‌رسد. پودرهای گچ مرغوب باید کوچکتر از ۰٫۱۵ میلی‌مترباشد.

روش تولیـد گــچ

مقاومت گچ

گچ مقاومت نسبتا خوبی دارد و حداکثر تنش فشاری قابل تحمل آن حدود 30کیلوگرمبرسانتیمترمربعاست،درکشش البته گچ ضعیفتر عمل کرده و تنش کششی حداکثر 5 کیلوگرم بر سانتیمترمربع را تحمل مینماید؛ توجه داشتهباشیدکهاینمقاومت برای گچ خالص است و اگر گچ به صورت ناخالص (گچ و خاک) بکار رود، مقاومت کاهش چشم گیری می یابد.

میزان آب مصرفی :

درصد آب مصرفی به شدت در مقاومت گچ موثر است، هرچه در ساخت ملات گچ آب بیشتری بکار رود، علاوه بر این که زمان گیرش تا حد قابل توجهی طولانی می گردد،از مقاومت نیز کاسته می شود، چرا که آب اضافی پس از انجام عملیات گچ کاری تبخیر شده و باعث بروز خلل و فرج در گچ می شود.

مقاومت گچ در برابر آتش سوزی :

گچ در مقابل سوانح آتش سوزی مقاومت کرده و می تواند به عنوان یک لایه عایق در برابر فولاد عمل نماید. علت اینپدیده آن است که گچ در ساختار شیمیایی خود دو مولکول آب دارد. در هنگام آتش سوزی این مولکولها جدا شده و می تواند به عنوان یک لایه نازک آب در برابر آتش قرار گیرد و تا چند ساعت در مقابل آتش سوزی مقاومت کند.

مــزایـای گـــچ

معـــــایب گـــچ

گچ کثیفی ها را زود به خود می گیرد، مشکل دیگر گچ این است که در مقابل رطوبت عملکردی بسیار ضعیف از خود نشان می دهد و اگر آب روی آن بریزد و رطوبت ادامه یابد، ضایعه طبله در گچ بروز می کند.

این مشکل باعث شده است استفاده از گچ به عنوان یک مصالح ساختمانی، در مناطقی که از لحاظ رطوبتی غنی می باشند، مانند شمال ایران به مراتب کاهش یافته و از مصالح جایگزین آهک و سیمان سفید، برای سفیدکاری استفاده شود.

در مورد لایه های گچی این نکته حائز اهمیت است که این لایه ها، در مجاور لوله های بخاری، در اثر گرما و سرما و اختلاف دمای متناوب و به تبعیت آن انبساط و انقباض، دچار ترک خوردگی شده و آب خود را از دست می دهند.

گــــچ سوپــــر کارگـــــر

گچ سوپر کارگر سه برابر مستحکم تر از سایر گچ هاست.
سوپر گچ کارگر به عنوان یک لایه نازک به ضخامت 3-4 ملیمتر روی لایه زیرین گچ کاری (گچ سفید کاری و ساختمانی) اجرا می شود که سفیدی و درخشندگی و براقیت فوق العاده ای را به نمای داخلی ساختمان می بخشد این گچ از نظر سفیدی جایگزین رنگ می شود که به طبع آن هزینه را کاهش و سرعت و سهولت اجرا را افزایش می دهد.

قابل شستشو:
گچ سوپر کارگر میکرونیزه و قابل شستشو می باشد که باعث می شود ماندگاری آن نسبت به سایر گچ ها بیشتر باشد.

پرداخت پذیری عالی:
این گچ با پرداخت پذیری عالی که دارد باعث می شود سطحی بسیار سیقلی و عاری از هر گونه پستی و بلندی ایجاد شود و علاوه براین 3 برابر استحکام بیشتری نسبت به گچ معمولی داشته باشد.

تهیه شده از سنگ گچ طبی:
این نوع گچ از بهترین و خالص ترین معدن گچ استخراج و به دپوی کارخانه حمل می گردد. سپس کراشر یا آسیاب چکشی مواد خام، سنگ گچ را تا دانه بندی مناسب آسیاب می نماید.